Němcová: Pohlídám, kudy ODS půjde

Bývalá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se obává, že vedení strany nebezpečně směřuje ke spolupráci s ČSSD. V rozhovoru pro iDNES.cz říká, že bude špičky strany hlídat a proti takové spolupráci vystupovat. Zároveň si stěžuje, že muži v této straně nedávají prostor ženám a likvidují je.

Bylo to jedno z největších překvapení kongresu ODS. Dosavadní místopředsedkyně strany Miroslava Němcová nebyla zvolena do vedení poté, co vystoupila s ostrým projevem proti ČSSD a jejímu předsedovi Jiřímu Paroubkovi.

"Nechápu, proč jsem nebyla zvolena," říká tato poslankyně z Vysočiny, která v rozhovoru pro iDNES.cz mluví otevřeně o samotném kongresu, lidech z vedení, spolupráci s ČSSD i těžkém postavení žen v ODS.

Miroslava Němcová bude také v úterý od 14 hodin hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Paní poslankyně, první otázka se sama nabízí - proč to nevyšlo?
Ptáte se mě na něco, čemu nerozumí nikdo a ani já. V úvodních projevech jsem byla jediná, kdo řekl naprosto zřetelně, kudy by ODS měla jít. Všichni ostatní kandidáti na posty ve vedení zastřeli svůj projev do mnohomluvných frází, které neměly dovolit proniknout žádnému názoru, protože ještě netušili, jaký názor delegáti kongresu chtějí slyšet.

Přesto jste neuspěla.
Nerozumím tomu. Reakce na můj projev byly navíc příznivé, druhý den můj názor opakovali v projevech všichni.

Nějaké vysvětlení ale přece jen musíte mít. Proč tedy neúspěch?
Nedovedu si to vysvětlit jinak, než že byly předem učiněny dohody o tom, kdo má být zvolen. A takové dohody nebylo možné zvrátit.

Nemohl být ale problém v tom, že někteří delegáti mohli být překvapeni razancí vašeho projevu? Nemohli mít pocit, že jste částečně změnila názory, že jste takto ostře dříve nemluvila?
Ne, myslím, že ne. I když jsem takové námitky na kongresu slyšela, šlo podle mě jen o kuloárové fámy, které měly delegáty ovlivnit, aby mě nevolili. Před Paroubkem jsem varovala vždycky.

Vy si opravdu myslíte, že existovali lidé, kteří bojovali proti tomu, abyste se ve vedení ODS neobjevila?
Mně například přišlo velmi zvláštní, že na internetových stránkách kongresu přestala fungovat statistika o čtenosti projevů ve chvíli, když se ukázalo, že můj projev čtou návštěvníci internetu nejvíc ze všech. Používaly se různé kroky, aby se má pozice oslabila.

BOJÍM SE, ŽE SI ZADÁME S ČSSD

Nyní jste "vypadla" z nejužšího vedení strany. Budete dál sledovat práci špiček strany nebo chcete využít víc volného času k něčemu jinému?
Já považuji za problém, že netuším, kudy se chce ODS ubírat. Já se budu především zajímat o to, co se v ODS děje a to budu pochopitelně glosovat.

Takže budete "strážníkem", který bude hlídat vedení?
Já jsem taková byla vždycky.

Budete tedy hlídat především to, aby si ODS moc "nezadala" s ČSSD?
Určitě.

Nemáte ale pocit, že předseda Topolánek si je tohoto rizika vědom, že si dá pozor na to, aby ODS neztratila u svých voličů spoluprací s ČSSD?
Já nevím, jestli si je tohoto rizika vědom nebo není. Myslím, že je ochoten spolupráci s ČSSD risknout a navíc mu nic jiného nezbude.

Proč?
Zejména proto, že má za prvního místopředsedu Pavla Béma, který vždycky chtěl koalici s ČSSD, byť na kongresu o tom nemluvil. Bojím se tedy, že pan předseda bude muset vyhovět tlakům a vlivům, které na kongresu ukázaly, jakou mají sílu.


Když jsem na kongresu s Pavlem Bémem mluvil, přísahal mi, že nikdy vládní spolupráci s ČSSD neprosazoval. A argumentoval například tím, že to byl on, kdo odešel z jednacího týmu ve chvíli, kdy skončil projekt spolupráce s KDU-ČSL a Stranou zelených.
Pavel Bém odjel do Afriky, když skončila jednání o trojkoalici, protože věděl, že mu hoří půda pod nohama a vyhraje ten, kdo tady nebude.

Odhadujete, že ODS bude nakonec s ČSSD vládnout, nebo ČSSD bude v opozici?
Obávám se, že se socialisty půjde spíš o vládní spolupráci. Právě tomu jsem já chtěla celou dobu zabránit.

Paní poslankyně, abych vám správně rozuměl - co by pro vás bylo přijatelné? Byla by to dohoda s ČSSD, která by ale určila ČSSD roli opozice?
Pro mě je zásadní, aby ODS mohla dělat reformní program. To nám ale Paroubek neumožní, to bych šla raději do opozice.

Ale v tom případě by Česku mohla vládnout ČSSD s KSČM. To by vám nevadilo?
Já si myslím, že toto riziko je nám vnucováno, abychom se obávali třetího pokusu o sestavení vlády.

Nemyslíte si, že by při třetím pokusu vznikla vláda, která by byla například podporována komunisty?
Možná přeceňuji sílu demokracie v České republice, ale já si nedovedu vůbec představit, že by při třetím pokusu vstal někdo od lidovců nebo zelených a oznámil, že hlasuje pro vládu komunistů a do konce života s tím bude žít. Myslím, že tímto nebezpečím nás někdo straší, aby nás vmanipuloval ke spolupráci s ČSSD.

NEDOPUSTÍM, ABY NÁS LIKVIDOVALI

Vedení ODS je nyní bez žen, před vámi neuspěla ani bývalá předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Proč se ženám v ODS nedaří, máte na to nějakou odpověď?
Mám pocit, že dominantní muži v ODS nejsou ochotni ustoupit a nedávají nám tolik prostor. To nedopadne dobře, minimálně proto, že já už si to nenechám líbit. Protože Líba Benešová odešla se sklopenou hlavou, poslankyně Katka Dostálová se nechala zrušit Ivanem Langrem a důstojně řekla, že odchází kvůli rodině. Ale já nedopustím, aby nás takto likvidovali.

A co proti tomu chcete dělat?
Budu to říkat takto otevřeně, jako to říkám nyní.

Není ale hlavním důvodem spíše to, že v ODS je konkurence velmi silná a chlapi jsou prostě úspěšnější?
Bezpochyby jsou to velmi silní soupeři a velmi kvalifikovaní lidé, ale nemyslím si, že my jsme se jim nevyrovnaly. Já si nemyslím, že jsem byla slabší v tom týmu, který existoval. O tom jsem stoprocentně přesvědčena.

Nabídnu vám ještě jedno možné vysvětlení. Nemáte pocit, že na lidi působíte příliš přísně, tvrdě? Podobně jako třeba Libuše Benešová nebo i Kateřina Dostálová?
Ano, toto uznávám. Po nás se chce, abychom byly permanentně za "barbíny", které se neustále usmívají a jsou za dámy. A to přesto, že nás v mnoha situacích házíte do strašlivé žumpy a chcete po nás, abychom se z ní vynořily a neustále se usmívaly. Vám chlapům se odpustí facky, vám se odpustí sprostá slova, vás se odpustí všechno, a my máme být za dámy.

Opravdu to ale nejde se třeba víc usmívat?
Ale když nejste silná osobnost a když se vlídně usmíváte, tak se přes mužské nedostanete vůbec. Nám nezbývá, než být tvrdé a prodrat se přes ně do pozice, kde chce mít veřejnost tu usměvavou, vlídně naladěnou a stále optimistickou dámu. Ale kde máme brát tu sílu?

Zdroj: iDNES.cz

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter