Média

Miroslava Němcová: Uprchlíci - co je ztraceno, co ještě zbývá

Pátek, 28 Srpen 2015 11:08

Nemcova_rozhovor_ikonka28. srpna 2015
(www.reflex.cz) Každý den se valí další lidé do Evropy. Každý den vyjdou v Evropě stovky komentářů a uskuteční se desítky televizních přenosů z nejkritičtějších míst. Diskutujeme, organizují se mezistátní setkání. Nic z toho nepřináší řešení. Není nikdo, kdo by rozumné návrhy prosadil na celoevropské úrovni.

Ukazuje se, že jednotná zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie je od počátku utopií. Vidíme to na fatální neschopnosti zabezpečit vnější hranice Schengenu. Pokusy s ploty v Maďarsku či zákroky policie v Makedonii jsou kritizovány jako nefunkční a nehumanistické. Společnosti v evropských zemích se radikalizují. Co tedy dělat?

Hrozí obnova hranic

První etapu Exodu jsme nezvládli a nedá se to napravit. Slova o tom, že je nutno zadržet lidi doma, posílit humanitární pomoc v uprchlických táborech a chránit vnější hranice Schengenu nebyla převedena v činy. Uprchlíci jsou již v miliónových počtech tady a další jsou na cestě. Kombinace války, chudoby, děravých hranic a štědrého sociálního systému bohatých zemí povzbudí k imigraci nové vlny lidí. Jen v Německu očekávají letos příliv až 800 tisíc uprchlíků, čtyřikrát víc než loni. Některé odhady předpovídají, že do Evropy budou v nejbližších letech směřovat milióny dalších běženců, což nabývá charakteru stěhování civilizací.

Pokračování

 

Němcová pro Reflex: Řecká hrdost na evropské křižovatce

Pátek, 10 Červenec 2015 21:01

ikona_MNMiroslava Němcová: Řecká hrdost na evropské křižovatce
9. července 2015
(Reflex) V Řecku je povinná volební účast. Volit tedy musí každý, kdo má volební právo. Upozornil na to Janis Aliapulios, hlavní editor rádia ZET. A dodal: „Ve skutečnosti ale nikdo účast u referenda či voleb nepostihuje. Účast ale očekávám velkou, s ohledem na zásadní hlasování by mohla dosáhnout 80 až 90 procent.“

V tomto sdělení se ve zkratce zrcadlí příčina a hloubka dnešních problémů Řecka. Zákonem si sami stanovili povinnost volit, ale její plnění nikdo nevymáhá, neplnění se nepostihuje. Tento vnitrostátní postoj k zákonu se přenesl i do mezinárodních závazků Řecka. Právní akty, které stvrdilo svým podpisem, nemá v úmyslu dodržovat, a velmi se diví, že to po něm někdo požaduje. Namísto očekávaných 80-90 procent voličů se k urnám neobtěžovaly ani dvě třetiny. Přestože jde o přežití země, téměř 40 procent voličů raději zůstalo na plážích.

Pokračování

 

Rozhovor s M. Němcovou pro společenskovědní časopis e-Polis.cz

Pondělí, 22 Červen 2015 20:53

2015-06-221024px-nemcova-zemanPostava prezidenta Zemana slouží kremelské propagandě, tvrdí Miroslava Němcová: 22. červen 2015
Soňa Krpálková, komentáře e-Polis.cz: Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová považuje prezidenta Zemana za postavu, která slouží kremelské propagandě. Směřuje podle ní česká politická scéna k oligarchizaci? A co si myslí o elektronické evidenci tržeb? Dozvíte se v rozhovoru Soni Krpálkové!

Celý rozhovor čtěte zde: http://www.e-polis.cz/clanek/postava-prezidenta-zemana-slouzi-kremelske-propagande-tvrdi-miroslava-nemcova.html 

Přijala byste nominaci pro prezidentské volby v roce 2018, pokud by vás ODS nominovala? Takovou otázku si v současné době vůbec nekladu. Do prezidentských voleb přece jenom zbývá ještě několik let, během nichž se může tolik změnit, takže podobné úvahy jsou dnes zcela předčasné.

Jak s odstupem hodnotíte krok prezidenta Zemana poté, co vás odmítl pověřit sestavením vlády? Nemyslím si, že by se můj postoj od té doby výrazněji změnil. Spíše dostal jasnější rysy a další vývoj událostí mne utvrdil v tom, že tento krok sehrál zásadní roli v překreslení české politické mapy a do základů otřásl parlamentními zvyklostmi naší země. Obejití vůle Poslanecké sněmovny prezidentem republiky a jmenování Rusnokovy vlády spolu s následným rozpuštěním sněmovny umocnilo nedůvěru voličů v tradiční strany i politiku jako takovou. V předčasných volbách se tak poměrně snadno prosadila protestní a nesystémová uskupení, jež nyní vychylují Českou republiku od dosavadního demokratického směřování a vedou k plíživé „oligarchizaci“ naší země.

Pokračování

 

Fízlovská divize Agrofertu v akci

Pátek, 19 Červen 2015 17:16

tiskove_sdeleni_001Miroslava Němcová pro Svobodneforum.cz: Fízlovská divize Agrofertu v akci
18. června 2015

V úterý došlo ve Sněmovně k hádce. Na jedné straně sociální demokrat Šincl, na druhé straně ministr financí Babiš. Koaliční partneři. Poslanec Šincl měl podezření, že v novele zákona o pojišťovnictví prosazuje Andrej Babiš zájmy svých firem. Ministr financí se rozzlobil a vykřikoval věty o koaličním podrazu. Byla to jedna z vážnějších přestřelek, která signalizovala, že části sociálních demokratů se již bezskrupulózní mocenské tažení Andreje Babiše zajídá. Lidovci dělali, že to nic neznamená, jich se to netýká. Prostě klasika. Situace se za chvíli uklidnila, koalice oznámila, že se nad zákonem ještě sejde a domluví se na společném postupu.

Sešli se ve středu ráno a nenápadný rozkol dostal podobu velkého skandálu, který by otřásl každou vládou. V normálně fungující zemi by pravděpodobně vedl k rozpadu takové koalice. Ministr Babiš totiž přišel na koaliční jednání s deskami opatřenými jménem poslance Šincla. Ze složky vytahoval dokumenty o pracovních a majetkových poměrech pana poslance, jeho matky a manželky. Oznámil, že to jsou důkazy o Šinclově korupčním jednání. Ten podle vlastních slov zkoprněl, nevěřil svým očím. Všechna osočení odmítl a oznámil, že to tak nenechá. Chce, aby věc projednal poslanecký klub ČSSD za přítomnosti premiéra.

Pokračování

 

NĚMCOVÁ pro Reflex: Státním úředníkům hodně cukru (jako v Řecku), na živnostníky velký bič Státní správa

Čtvrtek, 11 Červen 2015 09:12

Nemcova_ods09.06.2015 10:00 - text: Miroslava Němcová pro časopis Reflex
Vláda přeje státním úředníkům. Navrhuje pro ně bonusy, které nemají běžní zaměstnanci, o podnikatelích nemluvě. Kdo z nich by mohl čerpat placené volno na svatbu svého sourozence či vnoučete, na promoci dítěte, sourozence nebo vnoučete, na doprovod dítěte v jeho první školní den, nebo na zařizování osobních záležitostí? Takové návrhy připravilo ministerstvo vnitra a týkají se 70 tisíc státních úředníků.

Už dnes mají státní úředníci řadu výhod. Při výpovědi mohou dostat odbytné až ve výši ročního platu. Vláda jim chce už druhý rok po sobě zvýšit platy nad rámec vývoje v podnikatelské sféře, což vyžaduje miliardové náklady navíc. Jejich počet se nesnižuje, ministerstva naopak bobtnají. Ve většině resortů došlo k personálním čistkám, do úřadů nastoupily stovky exponentů současné koalice. Požadavek nestrannosti státních úředníků dostává na frak.

Přístup vlády ke státním úředníkům příkře kontrastuje s jejím postojem k živnostníkům. Andrej Babiš prohlásil, že „malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl“. Ministr průmyslu Jan Mládek mluvil o živnostnících parazitujících na zaměstnancích. Sociální demokraté se tehdy hodně lekli, ale brzy jim otrnulo. Mládek se omluvil a potírání živnostníků se souhlasem lidovců bylo svěřeno Babišovi. Zřejmě jen málokdo z malých podnikatelů předpokládal, že se Babišovy a Mládkovy představy tak rychle promění ve skutečnost.

Pokračování

 

Strana 7 z 64

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter