Média

Rozhovor s M. Němcovou pro společenskovědní časopis e-Polis.cz

Pondělí, 22 Červen 2015 20:53

2015-06-221024px-nemcova-zemanPostava prezidenta Zemana slouží kremelské propagandě, tvrdí Miroslava Němcová: 22. červen 2015
Soňa Krpálková, komentáře e-Polis.cz: Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová považuje prezidenta Zemana za postavu, která slouží kremelské propagandě. Směřuje podle ní česká politická scéna k oligarchizaci? A co si myslí o elektronické evidenci tržeb? Dozvíte se v rozhovoru Soni Krpálkové!

Celý rozhovor čtěte zde: http://www.e-polis.cz/clanek/postava-prezidenta-zemana-slouzi-kremelske-propagande-tvrdi-miroslava-nemcova.html 

Přijala byste nominaci pro prezidentské volby v roce 2018, pokud by vás ODS nominovala? Takovou otázku si v současné době vůbec nekladu. Do prezidentských voleb přece jenom zbývá ještě několik let, během nichž se může tolik změnit, takže podobné úvahy jsou dnes zcela předčasné.

Jak s odstupem hodnotíte krok prezidenta Zemana poté, co vás odmítl pověřit sestavením vlády? Nemyslím si, že by se můj postoj od té doby výrazněji změnil. Spíše dostal jasnější rysy a další vývoj událostí mne utvrdil v tom, že tento krok sehrál zásadní roli v překreslení české politické mapy a do základů otřásl parlamentními zvyklostmi naší země. Obejití vůle Poslanecké sněmovny prezidentem republiky a jmenování Rusnokovy vlády spolu s následným rozpuštěním sněmovny umocnilo nedůvěru voličů v tradiční strany i politiku jako takovou. V předčasných volbách se tak poměrně snadno prosadila protestní a nesystémová uskupení, jež nyní vychylují Českou republiku od dosavadního demokratického směřování a vedou k plíživé „oligarchizaci“ naší země.

Pokračování

 

Fízlovská divize Agrofertu v akci

Pátek, 19 Červen 2015 17:16

tiskove_sdeleni_001Miroslava Němcová pro Svobodneforum.cz: Fízlovská divize Agrofertu v akci
18. června 2015

V úterý došlo ve Sněmovně k hádce. Na jedné straně sociální demokrat Šincl, na druhé straně ministr financí Babiš. Koaliční partneři. Poslanec Šincl měl podezření, že v novele zákona o pojišťovnictví prosazuje Andrej Babiš zájmy svých firem. Ministr financí se rozzlobil a vykřikoval věty o koaličním podrazu. Byla to jedna z vážnějších přestřelek, která signalizovala, že části sociálních demokratů se již bezskrupulózní mocenské tažení Andreje Babiše zajídá. Lidovci dělali, že to nic neznamená, jich se to netýká. Prostě klasika. Situace se za chvíli uklidnila, koalice oznámila, že se nad zákonem ještě sejde a domluví se na společném postupu.

Sešli se ve středu ráno a nenápadný rozkol dostal podobu velkého skandálu, který by otřásl každou vládou. V normálně fungující zemi by pravděpodobně vedl k rozpadu takové koalice. Ministr Babiš totiž přišel na koaliční jednání s deskami opatřenými jménem poslance Šincla. Ze složky vytahoval dokumenty o pracovních a majetkových poměrech pana poslance, jeho matky a manželky. Oznámil, že to jsou důkazy o Šinclově korupčním jednání. Ten podle vlastních slov zkoprněl, nevěřil svým očím. Všechna osočení odmítl a oznámil, že to tak nenechá. Chce, aby věc projednal poslanecký klub ČSSD za přítomnosti premiéra.

Pokračování

 

NĚMCOVÁ pro Reflex: Státním úředníkům hodně cukru (jako v Řecku), na živnostníky velký bič Státní správa

Čtvrtek, 11 Červen 2015 09:12

Nemcova_ods09.06.2015 10:00 - text: Miroslava Němcová pro časopis Reflex
Vláda přeje státním úředníkům. Navrhuje pro ně bonusy, které nemají běžní zaměstnanci, o podnikatelích nemluvě. Kdo z nich by mohl čerpat placené volno na svatbu svého sourozence či vnoučete, na promoci dítěte, sourozence nebo vnoučete, na doprovod dítěte v jeho první školní den, nebo na zařizování osobních záležitostí? Takové návrhy připravilo ministerstvo vnitra a týkají se 70 tisíc státních úředníků.

Už dnes mají státní úředníci řadu výhod. Při výpovědi mohou dostat odbytné až ve výši ročního platu. Vláda jim chce už druhý rok po sobě zvýšit platy nad rámec vývoje v podnikatelské sféře, což vyžaduje miliardové náklady navíc. Jejich počet se nesnižuje, ministerstva naopak bobtnají. Ve většině resortů došlo k personálním čistkám, do úřadů nastoupily stovky exponentů současné koalice. Požadavek nestrannosti státních úředníků dostává na frak.

Přístup vlády ke státním úředníkům příkře kontrastuje s jejím postojem k živnostníkům. Andrej Babiš prohlásil, že „malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl“. Ministr průmyslu Jan Mládek mluvil o živnostnících parazitujících na zaměstnancích. Sociální demokraté se tehdy hodně lekli, ale brzy jim otrnulo. Mládek se omluvil a potírání živnostníků se souhlasem lidovců bylo svěřeno Babišovi. Zřejmě jen málokdo z malých podnikatelů předpokládal, že se Babišovy a Mládkovy představy tak rychle promění ve skutečnost.

Pokračování

 

REFLEX.CZ: Sobotka a jeho oligarcha: Podpora biopaliv je bezskrupulózní kšeft vládní koalice

Čtvrtek, 21 Květen 2015 12:13

Nemcova_ods21.05.2015 10:00 - text pro REFLEX.CZ: Miroslava Němcová
Sněmovna včera hlasovala o miliardách pro firmu Andreje Babiše, toho času ministra financí a prvního místopředsedu vlády. Nebylo to poprvé, nebylo to, bohužel, naposled. Vládní koalice sehrála hodně špatnou komedii, ale prosadila svou: Obrovské peníze daňových poplatníků Agrofertu poslala. Přitom ještě nedávno se zdálo, že si je ČSSD vědoma své odpovědnosti za demokratický chod naší země.

Pamatujeme si přece na její nedávné sjezdové usnesení: „Demokratický systém České republiky se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení. Abychom tu brzy neměli jen parodii na demokratický systém, v níž místo politických programů a demokratických stran budou spolu o vliv na budoucnost státu soupeřit jen bohaté podnikatelské klany, potřebujeme v zákonech jasněji definovat střet zájmů“.

Byl to jasný vzkaz Andreji Babišovi, který ve svých rukou soustředil obrovskou moc mediální, politickou i hospodářskou. Ne, že bychom od ČSSD čekali zázraky, ale usnesení sjezdu jsme brali s mírnou nadějí a s netrpělivým očekáváním, jak se tyto správné teze promítnou do praxe. Ukazuje se, že šlo o prázdná slova, o obmyslnou sjezdovou figuru, která měla udělat dojem v titulcích novin, o čistý marketing.

Pokračování

 

Němcová pro REFLEX.CZ: Babišovi "odborníci" selhávají

Středa, 22 Duben 2015 16:39

ikona_MNMiroslava Němcová: Babišovi „odborníci“ selhávají. Pokud nezjedná nápravu, měl by ministr rezignovat

(19. dubna 2015, www.reflex.cz) MN: Když Andrej Babiš před volbami rozdával koblihy, sliboval, že zatočí s neschopnými politiky, kteří nedokážou řídit stát. Jen kradou, nevybírají daně a nedokážou šetřit. Tvrdil, že lepším výběrem daní a šetřením snadno získá 200 miliard korun. Stát prý lze řídit jako firmu. Stačí místo „nemehel“ dosadit do státní správy jeho manažery a odborníky. Je za námi rok a půl od voleb. A jak to dopadlo?

Nejprve o penězích

Stát zatím vybírá daně hůře než loni, naopak výrazně zvyšuje vládní výdaje. Za první čtvrtletí poklesly meziročně daňové příjmy o 10 miliard korun, zatímco výdaje stouply o 14 miliard. Výběr daní neodpovídá ani předvolebním slibům ani hospodářskému oživení, které je patrné u nás i v Evropě. Skandální je, že provozní výdaje státu se letos zvyšují o 10 miliard. Tomu říká ministr financí šetření?

Vůbec není jasné, kde chce Andrej Babiš získat oněch slibovaných 200 miliard. Jeho nedomyšlené plány zatím odskáčou jen živnostníci zavedením evidence tržeb.

Pokračování

 

Strana 7 z 64

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter

bets10 mobil bahis