Média

Názor M. Němcové: Systém AGROFERT

Středa, 25 Únor 2015 21:49

uvadim_na_pravou_miru_ikonaMiroslava Němcová pro www.echo24.cz: "Systém Agrofert": "MF Dnes zveřejnila komentář Miroslava Koreckého k okolnostem pádu vlády Petra Nečase. Na jedné straně připouští, že avizovaná korupční odhalení, která by opravňovala masivní nasazení stovek policistů a policejní techniky, se dodnes nekonala, a vyšetřování trpí důkazní nouzí.  Na druhé straně tvrdí, že i kdyby žádná závažná kriminalita nebyla prokázána, stejně si pravice pobyt v opozici kvůli poměrům na úřadu vlády zaslouží."

To je velmi farizejský přístup. Zejména v porovnání s tím, co se děje dnes, kdy dochází ke skutečnému ohrožení státu - k jeho faktickému ovládnutí Agrofertem. Ještě nedávno nebylo myslitelné, aby  byl  čelný  představitel vlády v takovém střetu zájmů jako je nyní Andrej Babiš. „Stará“ MF Dnes by tomuto fenoménu jistě věnovala stálou kritickou pozornost. Babišova MF Dnes však od svého majitele nežádoucí pozornost odklání. Přitom nevyjasněných otázek , které souvisí jak s jeho podnikáním tak s politickým angažmá, je vrchovatě.  Pro „starou“ MF Dnes by předseda ANO byl skutečnou výzvou, testem velké žurnalistiky. Občasná decentní kritika jeho kroků v současnosti však pouze budí zdání, že  deníky, které vlastní, jsou stejně nezávislé, jako kdysi.

Pokračování

 

M. Němcová pro REFLEX: Patříme na Západ

Čtvrtek, 19 Únor 2015 00:00

ikona_MNMinistr zahraničí Lubomír Zaorálek při jednání o přijetí asociační dohody mezi Ukrajinou a EU vystoupil ve sněmovně  s projevem, který nelze brát na lehkou váhu. V rámci diskuse, zda se má Česká republika řadit k obhájcům západních hodnot, ostře napadl historii euroatlantické civilizace.
Obvinil Západ z „potoků prolité krve“, odpovědnosti za plynové komory a likvidaci menšin. Doslova zdůraznil, že „historie Západu je strašná“.
Není jasné, proč ministr zahraničí ze svého pohledu hodnotí desítky  či stovky let historie křesťanské civilizace při projednávání asociační dohody s Ukrajinou. V době, kdy Západ čelí dlouho nevídané asertivitě Ruska, které se nesmířilo s rozpadem Sovětského svazu a stále silněji hodlá uplatňovat vliv na své bývalé satelity. Využívá k tomu nejen konfliktu na Ukrajině, ale i nejednoty v evropských řadách, kde mu naslouchají páté kolony stran krajně pravicového či levicového spektra.

Pokračování

 

M. Němcová pro LN: Syrští uprchlíci

Pátek, 09 Leden 2015 22:11

lidove_noviny_001Evropské země a my s nimi bychom se měli k otázce uprchlíků z válkou zmítané Sýrie jasně postavit. Nelze se schovávat za referenda, jak navrhuje ministr Chovanec a v žádném případě nelze přijmout nápad na povinné kvóty uprchlíků. Takové rozhodování musí ležet na bedrech jednotlivých evropských zemí a jejich vlád, které jsou schopny posoudit možnosti své pomoci.

Uprchlíci hledají útočiště prozatím nejvíce v okolních zemích konfliktu, například v  Libanonu, Turecku a Jordánsku. Je ovšem skutečností, že řada bohatých  arabských zemí v oblasti Perského zálivu zatím běžence vůbec nepřijímá. Zde vidím prostor pro diplomatická jednání. Jak z hlediska ekonomického, tak také řekněme kulturně-náboženského se tito uprchlíci daleko snadněji sžijí s tamní společností než se zcela odlišným prostředím zemí Evropy.

Pokračování

 

M. Němcová: Prosincový rozhovor pro Parlamentní listy

Pondělí, 08 Prosinec 2014 13:05

mn_happening_proti_totalite_ikonaRozhovor ze dne 4. prosince 2014 (www.parlamentnilisty.cz): Premiér a předseda sociální demokracie tančí mezi vejci, říká o opatrném chování Bohuslava Sobotky vůči prezidentovi Miloši Zemanovi bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Nesmí si totiž znepřátelit vlivný proud stoupenců Zemana v ČSSD, zvláště před volebním sjezdem. „A zároveň musí uhrát alespoň trošku důstojnou roli před veřejností, kdy se v těch nejkřiklavějších věcech musí od prezidenta distancovat,“ prohlásila poslankyně ODS v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Co říkáte tomu, že vládní koalice se stále není schopna dohodnout na výšce platů ústavních činitelů?

Je to fatální z toho pohledu, že vláda mohla prosadit, aby tento bod byl projednán už dávno, od toho má sněmovní většinu. Má si stanovit priority, co považuje za důležité, a to dát do programu tak, aby to bylo včas projednáno. Z toho se nemůže vylhat a vymlouvat na jednání opozice, my jsme nic neobstruovali, vláda si tyto věci mohla prosadit. Za druhé se ukazuje, že předseda vlády nejednal dostatečně se svým poslaneckým klubem a nezná jejich stanoviska, protože by se nemohlo stát, že předseda klubu uzavře dohodu se všemi předsedy ostatních poslaneckých klubů a premiér ji potom shodí ze stolu jako něco, co neplatí.
Myslím, že návrh, na kterém se předsedové klubů dohodli, abychom přistoupili na čtrnáctiprocentní zvýšení platů, ono to ani není faktické zvýšení, ale dohánění jejich zmrazení, s tím, že by do budoucna byl nastaven automat, kdy by se platy poslanců a senátorů stejně jako platy soudců a státních zástupců stanovovaly od výše průměrné mzdy ve veřejném prostoru, tak by problém s platy byl jednou provždy smeten se stolu. Bohužel na to nepřistoupili, tak nevím, co bude dál.

Pokračování

 

Tiskové prohlášení k situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů

Středa, 26 Listopad 2014 11:24

miroslava-nemcovaM. Němcová, 25.11.2014: Ze složení Rady ÚSTR a současné vládní koalice je zjevné, že nemají zájem na důkladném vyrovnání s totalitní minulostí. Po nezákonném odvolání vedení Ústavu pro studium totalitních režimů, jak rozhodl soud první instance, pokračuje viditelná snaha o zabránění přístupu k archivům Státní bezpečnosti, včetně 32 miliónů stránek digitalizovaných archiválií.

Vedení ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek nadále pokračuje ve snaze o nezákonný převod digitalizace z ÚSTR na Archiv bezpečnostních složek. Na základě politického zadání by tak byl zlikvidován důležitý funkční celek ústavu, digitalizace,  jehož produktivita již dnes poklesla na 10 %.

Vedení ÚSTR chce zneužít navýšení rozpočtu, které projednalo s ministrem financí Andrejem Babišem, aby se zbavilo kvalifikovaných dlouholetých zaměstnanců ÚSTR. Andrej Babiš si tak za 20 milionů korun kupuje loajalitu ABS.

Pokračování

 

Strana 8 z 62

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter