Média

NĚMCOVÁ pro Reflex: Státním úředníkům hodně cukru (jako v Řecku), na živnostníky velký bič Státní správa

Čtvrtek, 11 Červen 2015 09:12

Nemcova_ods09.06.2015 10:00 - text: Miroslava Němcová pro časopis Reflex
Vláda přeje státním úředníkům. Navrhuje pro ně bonusy, které nemají běžní zaměstnanci, o podnikatelích nemluvě. Kdo z nich by mohl čerpat placené volno na svatbu svého sourozence či vnoučete, na promoci dítěte, sourozence nebo vnoučete, na doprovod dítěte v jeho první školní den, nebo na zařizování osobních záležitostí? Takové návrhy připravilo ministerstvo vnitra a týkají se 70 tisíc státních úředníků.

Už dnes mají státní úředníci řadu výhod. Při výpovědi mohou dostat odbytné až ve výši ročního platu. Vláda jim chce už druhý rok po sobě zvýšit platy nad rámec vývoje v podnikatelské sféře, což vyžaduje miliardové náklady navíc. Jejich počet se nesnižuje, ministerstva naopak bobtnají. Ve většině resortů došlo k personálním čistkám, do úřadů nastoupily stovky exponentů současné koalice. Požadavek nestrannosti státních úředníků dostává na frak.

Přístup vlády ke státním úředníkům příkře kontrastuje s jejím postojem k živnostníkům. Andrej Babiš prohlásil, že „malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl“. Ministr průmyslu Jan Mládek mluvil o živnostnících parazitujících na zaměstnancích. Sociální demokraté se tehdy hodně lekli, ale brzy jim otrnulo. Mládek se omluvil a potírání živnostníků se souhlasem lidovců bylo svěřeno Babišovi. Zřejmě jen málokdo z malých podnikatelů předpokládal, že se Babišovy a Mládkovy představy tak rychle promění ve skutečnost.

Pokračování

 

REFLEX.CZ: Sobotka a jeho oligarcha: Podpora biopaliv je bezskrupulózní kšeft vládní koalice

Čtvrtek, 21 Květen 2015 12:13

Nemcova_ods21.05.2015 10:00 - text pro REFLEX.CZ: Miroslava Němcová
Sněmovna včera hlasovala o miliardách pro firmu Andreje Babiše, toho času ministra financí a prvního místopředsedu vlády. Nebylo to poprvé, nebylo to, bohužel, naposled. Vládní koalice sehrála hodně špatnou komedii, ale prosadila svou: Obrovské peníze daňových poplatníků Agrofertu poslala. Přitom ještě nedávno se zdálo, že si je ČSSD vědoma své odpovědnosti za demokratický chod naší země.

Pamatujeme si přece na její nedávné sjezdové usnesení: „Demokratický systém České republiky se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení. Abychom tu brzy neměli jen parodii na demokratický systém, v níž místo politických programů a demokratických stran budou spolu o vliv na budoucnost státu soupeřit jen bohaté podnikatelské klany, potřebujeme v zákonech jasněji definovat střet zájmů“.

Byl to jasný vzkaz Andreji Babišovi, který ve svých rukou soustředil obrovskou moc mediální, politickou i hospodářskou. Ne, že bychom od ČSSD čekali zázraky, ale usnesení sjezdu jsme brali s mírnou nadějí a s netrpělivým očekáváním, jak se tyto správné teze promítnou do praxe. Ukazuje se, že šlo o prázdná slova, o obmyslnou sjezdovou figuru, která měla udělat dojem v titulcích novin, o čistý marketing.

Pokračování

 

Němcová pro REFLEX.CZ: Babišovi "odborníci" selhávají

Středa, 22 Duben 2015 16:39

ikona_MNMiroslava Němcová: Babišovi „odborníci“ selhávají. Pokud nezjedná nápravu, měl by ministr rezignovat

(19. dubna 2015, www.reflex.cz) MN: Když Andrej Babiš před volbami rozdával koblihy, sliboval, že zatočí s neschopnými politiky, kteří nedokážou řídit stát. Jen kradou, nevybírají daně a nedokážou šetřit. Tvrdil, že lepším výběrem daní a šetřením snadno získá 200 miliard korun. Stát prý lze řídit jako firmu. Stačí místo „nemehel“ dosadit do státní správy jeho manažery a odborníky. Je za námi rok a půl od voleb. A jak to dopadlo?

Nejprve o penězích

Stát zatím vybírá daně hůře než loni, naopak výrazně zvyšuje vládní výdaje. Za první čtvrtletí poklesly meziročně daňové příjmy o 10 miliard korun, zatímco výdaje stouply o 14 miliard. Výběr daní neodpovídá ani předvolebním slibům ani hospodářskému oživení, které je patrné u nás i v Evropě. Skandální je, že provozní výdaje státu se letos zvyšují o 10 miliard. Tomu říká ministr financí šetření?

Vůbec není jasné, kde chce Andrej Babiš získat oněch slibovaných 200 miliard. Jeho nedomyšlené plány zatím odskáčou jen živnostníci zavedením evidence tržeb.

Pokračování

 

Rozhovor pro Parlamentní listy

Středa, 22 Duben 2015 16:23

Nemcova_ods

Zeman je narušená osobnost, říká Miroslava Němcová a mluví o státním převratu

www.parlamentnilisty.cz, 15.4.2015: Prezident České republiky Miloš Zeman si stále ověřuje, že je právně neodpovědný, nestíhatelný, a tudíž napíná strunu na hranici, kam by člověk, který ví, že by čelil politickému i právnímu posouzení, nemohl zajít, říká bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová ke kontroverzním výrokům a jednání hlavy státu.

Byla jste prvním politikem, který kritizoval účast Miloše Zemana na oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě. Uvítala jste, že český prezident změnil názor a rozhodl se, že se nezúčastní samotné vojenské přehlídky patnácti tisíc ruských vojáků?

Měla jsem dva důvody, proč jsem vyzvala vládu, aby s jeho cestou nesouhlasila. Prvním důvodem bylo, že Rusko porušuje mezinárodní právo, v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Krym a destabilizuje východní oblasti Ukrajiny. Z tohoto důvodu naprosto drtivá většina demokratických hlav států na oslavu do Moskvy nejede. A druhým důvodem bylo, že na tribuně té monstrózní vojenské přehlídky, která se chystá, má stát Kim Čong-un, což je reprezentant vražedného totalitního režimu severní Koreje, a podobní, například představitelé separatistických oblastí Ukrajiny, ať už Doněcka či Luhanska, nebo částí Gruzie, kterou také Rusové rozvraceli, jižní Osetie a Abcházie. A pro mne nebylo myslitelné, aby na tribuně mezi takovými postavami stála hlava demokratické země České republiky.

Pokračování

 

M. Němcová: Stydím se za ty, kteří si neváží svobody a demokracie

Čtvrtek, 26 Březen 2015 18:28

Nemcova_rozhovor_ikonkaRozhovor pro server Parlamentní listy.cz,  26. března 2015

M. Němcová: "Stydím se za ty, kteří jsou ochotni svobodu a demokracii vyměnit za rovné žaludky", přiznává bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová v souvislosti s protesty proti průjezdu amerických jednotek Českou republikou.

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana proti protiamerické hysterii přivítala, ale současně uvedla, že na tom hlava státu sama nese část viny. „Svým podílem se zasloužil o to, že je teď Česká republika ve varu, nejdřív fandil a tleskal Rusům při porušování mezinárodního práva, nikdy se proti tomu veřejně nijak významně nedistancoval, spojuje se s lidmi, kteří jsou na černé listině spojenců, navštěvuje jejich konference nebo je zve do Prahy, a teď se diví,“ prohlásila předsedkyně sněmovního mandátního a imunitního výboru v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Celý rozhovor uvnitř článku.

Pokračování

 

Strana 9 z 65

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter