Média

Při pohledu na Rusko nezapomínejme, že pro nás je pořád klíčové členství v NATO

Čtvrtek, 12 Březen 2015 22:42

seminar_mezigeneracni_solidarita_13102011_ikona12.03.2015 12:00 - text: Miroslava Němcová pro časopis REFLEX
Před šestnácti lety, 12. března 1999, vstoupila Česká republika do NATO. Spolu s Polskem a Maďarskem tvořila předvoj zemí bývalého východního bloku, které se po pádu komunismu a zániku Varšavské smlouvy připojily k Severoatlantické alianci. Připomenutí tohoto výročí je mimořádně potřebné v současné turbulentní době, kdy čelíme hrozbám radikálních islamistů, ale i zhoršeného vztahu Západ-Rusko, vyhroceného ukrajinskou krizí.

Vstup do NATO patří jistě mezi klíčová rozhodnutí české politické reprezentace. Považuji za významné, že ke vstupu naší země do Aliance přispěly všechny parlamentní demokratické strany. Proti byli komunisté, kteří mají ve svém programu stále vystoupení z NATO. V dnešních souvislostech bychom to ani na chvíli neměli ztratit ze zřetele a velmi ostražitě aktivity komunistů sledujme.

Prosazovali jsme členství v Alianci především kvůli klíčovému článku 5 Washingtonské smlouvy. V něm se stanovuje, že ozbrojený útok proti jednomu nebo více členským státům bude považován za útok proti všem. Dojde-li k takovému útoku, jsou smluvní strany zavázány k vzájemné pomoci včetně použití ozbrojených sil.

Pokračování

 

ČR je ohrožená země aneb Svět podle Babiše

Pátek, 27 Únor 2015 21:29

MN_ikona_profimediaVětšina společnosti to zatím neřeší. Země zdánlivě funguje. Za našimi hranicemi se však svět dostává do varu. Rusko zabralo kus Ukrajiny a cynicky se vysmívá slabosti demokratického Západu, ale na našich hranicích zatím jeho tanky nestojí. Islámští fanatici střílejí, kamenují, podřezávají hlavy, z dětí dělají živé štíty, ale i to je ještě dost daleko od nás. Mnozí cítíme reálné ohrožení dosavadního života v míru. Ale ještě stále je tu naděje, že se síly prodemokratických zemí světa spojí a rizika, byť za cenu značných ztrát, odvrátí. Neumím si představit, že mezi takovými silami budeme chybět, že bychom mohli tak fatálně selhat.

Ovšem k tomu, abychom byli přesvědčiví na mezinárodní scéně, musíme se zbavit pohodlné slepoty a ostře se podívat na to, co se děje doma. Pod mediálním povrchem se odehrává postupná, ale o to nebezpečnější proměna společenských pořádků.

Začněme nejvyšší ústavní funkcí, prezidentem. Jeho nadbíhání Číně a Rusku nás každým krokem a výrokem vzdaluje od souboru hodnot, které pro zjednodušení nazýváme Západ. Může to být výsledkem působení peněz a vlivu ruského Lukoilu, který si na Pražském hradě zřídil svou expozituru. Prezident záměrně rozděluje společnost: tu na Pražáky a venkov, na zdravé a nemocné, na abstinenty a ty druhé. To poslední je trefnou metaforou jeho práce: Pozvolna šíří do společnosti politický metanol, který zabíjí kritické myšlení, kalí zrak a vzbuzuje i strach.

Pokračování

 

Názor M. Němcové: Systém AGROFERT

Středa, 25 Únor 2015 21:49

uvadim_na_pravou_miru_ikonaMiroslava Němcová pro www.echo24.cz: "Systém Agrofert": "MF Dnes zveřejnila komentář Miroslava Koreckého k okolnostem pádu vlády Petra Nečase. Na jedné straně připouští, že avizovaná korupční odhalení, která by opravňovala masivní nasazení stovek policistů a policejní techniky, se dodnes nekonala, a vyšetřování trpí důkazní nouzí.  Na druhé straně tvrdí, že i kdyby žádná závažná kriminalita nebyla prokázána, stejně si pravice pobyt v opozici kvůli poměrům na úřadu vlády zaslouží."

To je velmi farizejský přístup. Zejména v porovnání s tím, co se děje dnes, kdy dochází ke skutečnému ohrožení státu - k jeho faktickému ovládnutí Agrofertem. Ještě nedávno nebylo myslitelné, aby  byl  čelný  představitel vlády v takovém střetu zájmů jako je nyní Andrej Babiš. „Stará“ MF Dnes by tomuto fenoménu jistě věnovala stálou kritickou pozornost. Babišova MF Dnes však od svého majitele nežádoucí pozornost odklání. Přitom nevyjasněných otázek , které souvisí jak s jeho podnikáním tak s politickým angažmá, je vrchovatě.  Pro „starou“ MF Dnes by předseda ANO byl skutečnou výzvou, testem velké žurnalistiky. Občasná decentní kritika jeho kroků v současnosti však pouze budí zdání, že  deníky, které vlastní, jsou stejně nezávislé, jako kdysi.

Pokračování

 

M. Němcová pro REFLEX: Patříme na Západ

Čtvrtek, 19 Únor 2015 00:00

ikona_MNMinistr zahraničí Lubomír Zaorálek při jednání o přijetí asociační dohody mezi Ukrajinou a EU vystoupil ve sněmovně  s projevem, který nelze brát na lehkou váhu. V rámci diskuse, zda se má Česká republika řadit k obhájcům západních hodnot, ostře napadl historii euroatlantické civilizace.
Obvinil Západ z „potoků prolité krve“, odpovědnosti za plynové komory a likvidaci menšin. Doslova zdůraznil, že „historie Západu je strašná“.
Není jasné, proč ministr zahraničí ze svého pohledu hodnotí desítky  či stovky let historie křesťanské civilizace při projednávání asociační dohody s Ukrajinou. V době, kdy Západ čelí dlouho nevídané asertivitě Ruska, které se nesmířilo s rozpadem Sovětského svazu a stále silněji hodlá uplatňovat vliv na své bývalé satelity. Využívá k tomu nejen konfliktu na Ukrajině, ale i nejednoty v evropských řadách, kde mu naslouchají páté kolony stran krajně pravicového či levicového spektra.

Pokračování

 

M. Němcová pro LN: Syrští uprchlíci

Pátek, 09 Leden 2015 22:11

lidove_noviny_001Evropské země a my s nimi bychom se měli k otázce uprchlíků z válkou zmítané Sýrie jasně postavit. Nelze se schovávat za referenda, jak navrhuje ministr Chovanec a v žádném případě nelze přijmout nápad na povinné kvóty uprchlíků. Takové rozhodování musí ležet na bedrech jednotlivých evropských zemí a jejich vlád, které jsou schopny posoudit možnosti své pomoci.

Uprchlíci hledají útočiště prozatím nejvíce v okolních zemích konfliktu, například v  Libanonu, Turecku a Jordánsku. Je ovšem skutečností, že řada bohatých  arabských zemí v oblasti Perského zálivu zatím běžence vůbec nepřijímá. Zde vidím prostor pro diplomatická jednání. Jak z hlediska ekonomického, tak také řekněme kulturně-náboženského se tito uprchlíci daleko snadněji sžijí s tamní společností než se zcela odlišným prostředím zemí Evropy.

Pokračování

 

Strana 9 z 64

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter

bets10 mobil bahis