Názory

Jaký je váš názor na myšlenku přímé volby starostů v menších obcích?

Pondělí, 20 Únor 2012 18:47

z-medii-denikTýdeník Vysočina, 23. února 2012: Jaký je váš názor na myšlenku přímé volby starostů v menších obcích?

M. Němcová: Pokud změníme dosavadní volbu starostů, musí dojít i ke změně jejich pravomocí. Bez toho by přímá volba neměla smysl. Starosta by ve volbách nemohl nic reálného slíbit, protože o naprosté většině obecních záležitostí stejně rozhoduje zastupitelstvo, nikoliv starosta. K čemu by byl starosta, který by byl volem přímo, ale nemohl by přímo nic udělat?

 

 

M. Němcová pro Týdeník Vysočina - náhrada profesionálních pěstounů za kojenecké ústavy

Čtvrtek, 09 Únor 2012 20:11

z-medii-denikTýdeník Vysočina, 16. února 2012: Myslíte si, že tzv. profesionální pěstouni budou adekvátní náhradou po zrušení kojeneckých ústavů? Co například ty děti, o které nikdo nebude stát?
 
M. Němcová: Vím, že v ústavech pracují lidé, oddaní dětem a péči o ně, přesto si myslím, že dítě má být v rodině, když ne ve vlastní, tedy v náhradní. Pro dítě je důležité mít kolem sebe „své stálé lidi“, kteří s ním sdílejí jeho radosti i starosti, u kterých cítí oporu. To nikdy žádný ústav nemůže nahradit. Změna systému by však měla být pozvolná, aby se dobře připravilo zázemí pro pěstounské rodiny. Zda bude možné nakonec zavřít všechny ústavy, ukáže praxe.

 

M. Němcová pro Týdeník Vysočina - o neshodách při záměru zavedení školného na VŠ

Neděle, 05 Únor 2012 19:33

z-medii-denikTýdeník Vysočina, 9. února 2012: Jak vnímáte neshody zástupců vysokých škol a ministerstva při záměru zavedení školného a systému půjček na vzdělání?

M. Němcová: Studium na vysoké škole není zadarmo. Důsledkem zavedení školného je mimo jiné i zvýšení příjmu vysokých škol. Školné při současném zavedení systému studentských půjček, zpřístupní studium každému, kdo studovat chce. Dnes, kdy za studium neplatí, studentům nevadí, když školy po roce nechají. Samotnému studiu budou určitě studenti věnovat více pozornosti, když budou vědět, že se na části nákladů budou podílet.

 

M. Němcová: názor na referendum při přistoupení ČR k unijní smlouvě o fiskální odpovědnosti

Středa, 01 Únor 2012 22:45

ikona_MNOtázka Týdeníku Vysočina: Přikláníte se k variantě referenda při přistoupení ČR k unijní smlouvě o fiskální odpovědnosti?

M. Němcová 2. února 2012: Když jsme hlasovali v referendu o přistoupení k EU, znali jsme podmínky tohoto přistoupení. Jestli se tyto podmínky zásadním způsobem změní a bude to znamenat výrazné přenesení pravomocí směrem k Bruselu, měli by o tom lidé opět rozhodnout. Povinnosti plynoucí ze smlouvy, by se na nás vztahovaly až ve chvíli, kdy budeme přijímat euro, považuji tedy za logické rozhodnout o těchto věcech současně.

 

M. Němcová pro Týdeník Vysočina - o navrácení církevního majetku

Neděle, 22 Leden 2012 18:27

z-medii-denikTýdeník Vysočina, 26. ledna 2012: V dotazníkovém průzkumu agentury STEM se 69 procent respondentů vyjádřilo proti navrácení církevního majetku. Co si o tom myslíte?

M. Němcová: Řada lidí necítí sounáležitost s církvemi, a proto považují církevní majetek za odlišný. Ale on je úplně stejný jako   každý jiný. Měli bychom si uvědomit, jakou bychom cítili  křivdu a pochybovali o tom, zda žijeme v právním státě, kdyby nám bylo něco ukradeno – a je jedno zda dům či třeba auto – a my se léta marně domáhali nápravy. Navíc tímto majetkovým vypořádáním dojde k oddělení církví od státu, takže církve již nebudou napojeny na státní rozpočet.

 

Strana 10 z 60

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter