Projevy

Projev předsedkyně Poslanecké sněmovny v rámci plzeňských Slavností svobody

Neděle, 12 Květen 2013 18:18

pietni_akt_u_pamatniku_diky_ameriko_06052013_2Projev předsedkyně Poslanecké sněmovny, který přednesla dne 6. května 2013 v rámci plzeňských Slavností svobody.

Vážení vzácní hosté, vážení veteráni a pamětníci, dámy a pánové

Na mnoha místech naší země se v květnu setkávají lidé, aby si připomněli osudy své země v minulém století v době 2. světové války.

Každá obec,každé město mají ve svých kronikách zaznamenáno, co se v jejich domově odehrálo. Kolik občanů bylo vyhnáno z domovů, kolik vězněno, odvlečeno do koncentračních táborů, popraveno. Zde, v Plzni, si na začátku roku připomínám  spolu s mnohými z vás nejtemnější část války, transporty židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů. Nevrátilo se ani 5 procent z nich.

Pokračování

 

Projev při příležitosti 68. výročí Pražského povstání a konce 2. světové války

Čtvrtek, 09 Květen 2013 13:33

ceskyrozhlas_ikonaProjev předsedkyně Poslanecké sněmovny u Českého rozhlasu, 5. května 2013 u příležitosti 68. výročí Pražského povstání a konce 2. světové války.


Vážený pane prezidente, vážený pane předsedo Senátu, vážení pamětníci válečných událostí, vážený pane řediteli Českého rozhlasu, vážené dámy a vážení pánové,

stejně jako v uplynulých letech přicházím na toto místo s připomínkou událostí konce druhé světové války v Praze a se vzpomínkou na ty, kteří byli hlavními aktéry těchto dnů. Vede mě sem však opakovaně také otázka, co jsme si ze své nedávné minulosti skutečně vzali, co jsme pochopili, čím jsme se inspirovali, čím poučili.
Odpověď by neměla být obtížná. Každý z nás má dnes nepřeberné množství informací o příčinách války, která ohrožovala samotnou existenci naší civilizace. Každý válečný den je zdokumentován, podrobně jsou analyzována rozhodnutí vojenských představitelů i tehdejší politické reprezentace. Známe počty mrtvých na všech světových bojištích, v koncentračních táborech, v obcích a městech všech zemí, jimiž válka prošla.

Pokračování

 

Projev M. Němcové na konferenci „Tváří v tvář zlu – Wallenbergova pomoc maďarským židům během holocaustu“

Úterý, 06 Listopad 2012 21:03

konference_venovana_osobnosti_raoula_wallenberga_05112012_2Projev – Konference „Tváří v tvář zlu – Wallenbergova pomoc maďarským židům během holocaustu“, pondělí 5.11.2012, Poslanecká sněmovna

Vaše excelence, vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,

jsem velmi ráda, že vás všechny mohu přivítat v prostorách Poslanecké sněmovny. 

Dnešní konference má připomenout Raoula Wallenberga, muže velké humanitní zásluhy, muže tragického osudu.

Pokračování

 

23. Kongres ODS - projev 1. místopředsedkyně ODS v politické diskusi

Sobota, 03 Listopad 2012 23:09

23_kongres_ods_3_4112012_7Miroslava Němcová: Projev 1. místopředsedkyně ODS, 3. listopadu 2012
Ještě jednou všem delegátům a delegátkám příjemný den, téměř už před polednem Vás všechny zdravím a dovolte mi, abych tedy zahájila blok diskusní, který nás bude provázet celým dnešním dnem a možná až pozdě do večera.

Úvodem je třeba říci, že je docela obtížné vystoupit ve chvíli, kdy jsem měla dojem, že atmosféra kongresu po vystoupení našeho bývalého předsedy Mirka Topolánka je hodně na bodu mrazu, že najednou jsme se octli v jakoby velmi bezvýchodné situaci, protože slova o Titaniku, konci se prostě v takové chvíli, jim ta atmosféra kongresu lehce podlehne. To není ale můj způsob uvažování, není ani mým způsobem uvažování lakovat věci na růžovo, proto tady nestojím a proto se náš kongres nesešel, aby si neříkal věci tak, jak je každý z nás vidí. Proto budu mluvit tak, jak já vidím věci, co si myslím já, že se nám stalo, co si myslím, že můžeme napravit krátkodobě a co si myslím, že je dlouhodobou cestou před námi.

To, co se nám stalo, a chtěla bych říct, že budu mluvit očima voličů a možná, kdo z Vás jezdí na kongresy, tak si vzpomíná, že jsem tak mluvila vždycky. Někdy jste to brali s takovým rezervovaným postojem, ale já si myslím, že jestli se chceme dobrat nějakého výsledku, nic jiného, než dívat se na nás očima našich voličů, nic jiného nám nezbývá, koneckonců Mirek Topolánek toto slovo, označení „volič“ vyzdvihl ve svém projevu také. Já si myslím, že naši voliči vidí stranu, která přestože navzdory po výsledku roce 2010 parlamentním, kdy jsme volby neprohráli, tak přesto to byla strana, která vstoupila do vlády a složila koalici.

Pokračování

 

Text projevu předsedkyně Sněmovny - Národní muzeum - Státní svátek -28. října 2012

Úterý, 30 Říjen 2012 08:59

ikona_projev_28_rijenMiroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny, přednesla v neděli 28. října 2012 slavnostní projev u příležitosti oslav 94. výročí vzniku Československé republiky. Videozáznam z nové budovy Národního muzea můžete sledovat na stránkách ČT. Text projevu čtěte níže.

Vážené dámy, vážení pánové, vzácní hosté

Již tradičně se v den státního svátku naší země scházíme v budově Národního muzea. V jeho archivu je uložen originál prvního zákona Československa, který začíná slovy: „Samostatný stát československý vstoupil v život.“ Autorem textu je  doktor Alois Rašín.  Dokument byl přijat navečer 28. října 1918.

V prostorách Poslanecké sněmovny je vystavena jeho kopie. Každý den,  již 14 let kolem tohoto textu chodím. Dva z bloku vytržené listy formátu A5, černý inkoust, energické písmo.

Pokračování

 

Strana 3 z 14

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter