Projevy

Pietní setkání k 70. výročí vypálení obce Lidice - projev předsedkyně Sněmovny

Pondělí, 11 Červen 2012 09:11

LidiceLidice, 2012, projev M. Němcové : Vážení ústavní činitelé, vážení zástupci diplomatického sboru, vážená paní starostko, zastupitelé a občané obce Lidice, vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté.

Lidické setkávání nám dává každoročně příležitost  srovnat si myšlenky. Znovu si uvědomit, že nežijeme jenom tím, co se stalo dnes nebo včera. Že rozměr našemu životu dávají i události, které se staly před naším narozením. Byly součástí života našich rodičů a nutily tuto generaci k rozhodnutím, která se s odstupem času dají analyzovat, dají pochopit, ale také bez rizika kritizovat.

Kritikou mám na mysli opakující se otázku po smyslu atentátu na Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který  stál na začátku lidické tragédie . Nejtěžší je odpovědět  tváří v tvář těm, kteří tu  naštěstí s námi jsou. Byli z Lidic, pamatují to nepředstavitelné ráno i den, po němž zůstal jenom dým, popel a rozvaliny domů. A smrt.

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde

Pokračování

 

Projev předsedkyně Sněmovny - Terezínská tryzna 2012

Pondělí, 21 Květen 2012 14:48

Terezinska_tryzna__2012Předsedkyně Poslanecké sněmovny se zúčastnila v neděli 20. května 2012 Terezínské tryzny, která připomíná utrpení, smrt, ale také hrdinství obyvatel českých zemí v letech nacistické okupace. Projev M. Němcové k 67. výročí událostí v Terezíně čtěte níže. Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Vážení ústavní činitelé, členové diplomatického sboru, vážené dámy, vážení pánové.

Naše letošní setkání na tomto místě je stejně jako v minulosti dialogem mezi mrtvými oběťmi zvrácené fašistické představy o ovládnutí světa a mezi námi, živými. Na mnoha místech planety se podobný dialog odehrává. Je až příliš mnoho míst s podobnou historií, jakou provždy ponese Terezín.

Pokračování

 

Projev M. Němcové - pietní setkání k uctění památky obětí komunismu - Praha, Motol

Pondělí, 21 Květen 2012 14:38

motolPředsedkyně Poslanecké sněmovny se zúčastnila dne 19. května 2012 v areálu hřbitova v Praze Motole pietního setkání k uctění památky obětí komunismu. Její projev čtěte níže. Fotogalerie zde.

Vážení členové Konfederace politických vězňů, vážené dámy, vážení pánové

Jako každá země,  i my máme  místa, na nichž  si rozhodující události naší historie připomínáme. Některá místa  máme spojena s mimořádnými důkazy umu našich předchůdců v mnoha oborech. O umu politickém svědčí například pamětní deska na budově  Poslanecké sněmovny. Oznamuje zrod nové samostatné republiky, jsou do ní vtěleny naděje národa na svobodný a demokratický život.

Pokračování

 

Zdravice předsedkyně Sněmovny pro občany Vilémovic

Pondělí, 21 Květen 2012 08:37

ikona_MNZdravice  předsedkyně Poslanecké sněmovny ke stému výročí  založení železniční vlakové zastávky ve Vilémovicích - sobota 18. května 2012

Vážení občané  Vilémovic, vážený pane starosto, vážení zastupitelé,

dovolte mi, abych vás všechny pozdravila v den, kdy si připomínáte významnou událost, která vstoupila do života vaší obce.Protože jsem  vázána povinnostmi  v Praze Motole, kde se  koná pietní shromáždění  Konfederace politických vězňů  ,nemohu osobně přijet do Vilémovic. Děkuji tedy panu starostovi, že vás dnes mým jménem osloví.

S vděčností vzpomínám na řadu setkání u vás a chci dodat, že právě návštěvy ve Vilémovicích patřily vždy k těm nejzajímavějším. Setkala jsem se s Vámi při otevírání Obecního domu, poznala jsem, jakou péči věnujete seniorům i těm nejmladším. Jsem ráda, že jsem některé z vás mohla přivítat také na sněmovní půdě a alespoň trochu vám oplatit vaši pohostinnost.

Pokračování

 

Projev M.Němcové ve Velkém Meziřící - pietní vzpomínka obětí II. světové války

Středa, 09 Květen 2012 17:35

vzpominka_na_obeti_2_svetove_valky_ve_velkem_mezirici_07052012_4Projev předsedkyně Poslanecké sněmovny u příležitosti pietní vzpomínky obětí II. světové války a velkomeziříčské tragédie na hřbitově Karlov ve Velkém Meziříčí dne 7. května 2012.


Vážené dámy, vážení pánové, vážení spoluobčané,

smrt je přirozenou součástí života. Je ale tragédií, když vejde do života v okamžicích, kdy se blíží svoboda, která znamená konec války, kdy je možno opět spřádat naděje do budoucnosti.

Takovou tragédií prošlo v posledních dnech 2. světové války Velké Meziříčí. Jak vzpomínají svědci, euforie ve městě byla skrytá, lidé cítili uvolnění, opatrně z duše odvalili těžký kámen šestileté poroby. Nikdo však neočekával, že smrt je tak blízko, že může ve Velkém Meziříčí zasáhnout v takových rozměrech. Vždyť pár desítek kilometrů odtud už zněla kanonáda postupující fronty. Brno už slavilo mír, stejně tak Ostrava, Zlín, Plzeň. Praha povstala.

Pokračování

 

Strana 5 z 14

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter