Projevy

Projev předsedkyně Němcové na Slavnostech svobody v Plzni - 6. května 2012

Pondělí, 07 Květen 2012 19:42

plzenske_slavnosti_svobody_06052012_6

Vážené dámy, vážení pánové, vážení váleční veteráni, milí Plzeňané,

chci pozdravit především Vás, kteří jste před sedmašedesáti lety přinesli tomuto městu i západní části naší země svobodu. Přišli jste mladí, silní, odhodlaní a plni plánů do budoucnosti.

Roky plynou a my se zvnějšku měníme. Je na nás vidět, čím  jsme v životě prošli, co máme za sebou. Každému je na tomto světě vymezen úkol a je na něm, aby se s ním popral, jak nejlépe umí. Vy, váleční veteráni, jste oproti mé generaci  měli úkol mimořádně těžký.

Válkou trýzněný svět měl ve vás jedinou naději. Spoléhal na  vaše mládí, odhodlání, víru, sílu i odvahu. Jinou naději neměl, na zázraky se spoléhat nedá. A přece se, v jistém slova smyslu, zázrak stal. Vy a Vaši spolubojovníci, spolu se všemi, kteří pomáhali obhájit humánní podstatu naší civilizace, jste postupně  (a budiž rovnou řečeno, že za nesmírnou cenu) změnili šílený plán zvrácené nacistické ideologie na zotročení velké části obyvatel naší planety, na úplné vyhlazení některých národů a ras. Díky vám byly tyto plány poraženy.

Pokračování

 

Projev M. Němcové - 67.výročí konce 2. světové války - Staroměstské náměstí v Praze

Pondělí, 07 Květen 2012 19:37

ucteni_pamatky_padlych_v_kvetnovem_povstani_staromestska_radnice_05052012_3

Dámy a pánové, mílí hosté, vážení účastníci a pamětníci Pražského povstání,

ubíhající roky nás vzdalují od posledních dnů 2. světové války a ozbrojeného povstání v Praze. Vzdalují nás od doby, kterou mají doslova a do písmene prožitou její účastníci. Ještě mezi námi žijí ti, kteří se v květnu 1945 postavili se zbraněmi na pražských barikádách a v ulicích fašistické přesile, jsou tu ti, kteří zažili závěr války třeba jako malé děti, či jako dospívající. Máme možnost vracet se s nimi do doby, kterou většina zná pouze prostřednictvím filmových, zvukových, psaných , či jinak umělecky a dokumentárně zachycených  příběhů.

Žádná z těchto podob však nenahradí autentická slova pamětníka.Mám již řadu let možnost se s účastníky bojů druhé světové války setkávat. Ano, ubývá jich, to je běh života, který nelze změnit.  Vždy mě překvapí svou bystrou inteligencí, pamětí, schopností analyzovat události dlouhých šesti válečných let, v nichž věru nestáli ve stínu.  (pan generál Tomáš Sedláček)

Pokračování

 

Projev předsedkyně Sněmovny u Českého rozhlasu- výročí Pražského povstání

Pondělí, 07 Květen 2012 19:29

pietni_akt_cesky_rozhlas

Předsedkyně Poslanecké sněmovny M. Němcová se v sobotu 5. května zúčastnila dvou pietních aktů k uctění památky padlých v Pražském povstání. Letos si připomínáme 67. výročí. Projev, který přednesla u Českého rozhlasu na Vinohradské třídě čtěte níže.

Vážené dámy, vážení pánové, vážení Pražané,

Konec druhé světové války zanechal na území našeho státu mnoho stop. Po dlouhých šesti letech bylo možno vzhlížet k budoucnosti s nadějí, bylo zřejmé, že německá říše zla je poražena. Směrem k Plzni překročili hranice Československa západní spojenci, v Praze a dalších částech naší země se odehrávaly poslední zápasy s prchajícími německými jednotkami, sovětská armáda se blížila. 

Jakkoli vzduch již voněl blížící se svobodou, válka si ještě nevybrala svou celou daň.  Praha, toto překrásné město, zvedala hlavu. Obyvatelé nezapomněli na deptající ponížení v pozici občanů druhé kategorie. Měli v živé paměti Hitlera kráčejícího Prahou, Heydricha, úřadujícího na svatosvatém místě, na Pražském hradě.

Pokračování

 

Projev M. Němcové při zahájení konference na téma romského holocaustu

Úterý, 13 Březen 2012 10:18

seminar_mezigeneracni_solidarita_13102011_ikonaKonference na téma romského holocaustu – 12.3.2012

Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté,

V úvodu našeho dnešního setkání je vhodné, abych připomněla, kdo s návrhem na uspořádání této konference přišel. V závěru loňského roku se konala již tradiční Adventní snídaně právě v těchto prostorách. Na tomto setkání mě oslovili zástupci Komunity Sant Egidio a dohodli jsme se, že se  budeme snažit, aby se tato konference uskutečnila a aby to bylo co nejdříve. Dospěli jsme k názoru, že bude vhodné sejít se právě v tento čas, na počátku března, protože toto datum nese významnou symboliku.

Zvráceným plánem nacistů bylo vybudování cikánského tábora v koncentračním táboře Auschwitz – Birkenau (Osvětim – Březinka). Do tohoto tábora odjel první hromadný transport protektorátních Romů. Odjel z Brna 6. (některé prameny uvádí 7.) března roku 1943. Další transporty následovaly z Prahy, či Olomouce, z Let i z Hodonína.

Pokračování

 

Projev předsedkyně Sněmovny - 150. výročí založení tělocvičné jednoty Sokol

Úterý, 13 Březen 2012 09:59

ikona_MNSokol, 150. výročí vzniku, Univerzita Karlova 10. 3. 2012   Vážené dámy, vážení pánové, vzácní hosté, přátelé

Předsedkyně Poslanecké sněmovny přednesla v sobotu 10. března na půdě Univerzity Karlovy projev u příležitosti slavnostního shromáždění ke 150. výročí založení první sokolské tělocvičné jednoty v Praze. Celý text čtěte níže:

V úvodu svého pozdravu tomuto slavnostnímu shromáždění chci poděkovat za to, že jste mě mezi sebe pozvali. V těchto mimořádných  prostorách Karlovy univerzity se scházíme, abychom si připomněli zrod nejvýznamnější společenské organizace, zrod Sokola, jehož činnost byla zahájena před 150ti lety.

Pokračování

 

Strana 6 z 14

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter