Pondělí, 07 Květen 2012 19:42
Vážené dámy, vážení pánové, vážení váleční veteráni, milí Plzeňané,
chci pozdravit především Vás, kteří jste před sedmašedesáti lety přinesli tomuto městu i západní části naší země svobodu. Přišli jste mladí, silní, odhodlaní a plni plánů do budoucnosti.
Roky plynou a my se zvnějšku měníme. Je na nás vidět, čím jsme v životě prošli, co máme za sebou. Každému je na tomto světě vymezen úkol a je na něm, aby se s ním popral, jak nejlépe umí. Vy, váleční veteráni, jste oproti mé generaci měli úkol mimořádně těžký.
Válkou trýzněný svět měl ve vás jedinou naději. Spoléhal na vaše mládí, odhodlání, víru, sílu i odvahu. Jinou naději neměl, na zázraky se spoléhat nedá. A přece se, v jistém slova smyslu, zázrak stal. Vy a Vaši spolubojovníci, spolu se všemi, kteří pomáhali obhájit humánní podstatu naší civilizace, jste postupně (a budiž rovnou řečeno, že za nesmírnou cenu) změnili šílený plán zvrácené nacistické ideologie na zotročení velké části obyvatel naší planety, na úplné vyhlazení některých národů a ras. Díky vám byly tyto plány poraženy.
Pondělí, 07 Květen 2012 19:37
Dámy a pánové, mílí hosté, vážení účastníci a pamětníci Pražského povstání,
ubíhající roky nás vzdalují od posledních dnů 2. světové války a ozbrojeného povstání v Praze. Vzdalují nás od doby, kterou mají doslova a do písmene prožitou její účastníci. Ještě mezi námi žijí ti, kteří se v květnu 1945 postavili se zbraněmi na pražských barikádách a v ulicích fašistické přesile, jsou tu ti, kteří zažili závěr války třeba jako malé děti, či jako dospívající. Máme možnost vracet se s nimi do doby, kterou většina zná pouze prostřednictvím filmových, zvukových, psaných , či jinak umělecky a dokumentárně zachycených příběhů.
Žádná z těchto podob však nenahradí autentická slova pamětníka.Mám již řadu let možnost se s účastníky bojů druhé světové války setkávat. Ano, ubývá jich, to je běh života, který nelze změnit. Vždy mě překvapí svou bystrou inteligencí, pamětí, schopností analyzovat události dlouhých šesti válečných let, v nichž věru nestáli ve stínu. (pan generál Tomáš Sedláček)
Pondělí, 07 Květen 2012 19:29
Předsedkyně Poslanecké sněmovny M. Němcová se v sobotu 5. května zúčastnila dvou pietních aktů k uctění památky padlých v Pražském povstání. Letos si připomínáme 67. výročí. Projev, který přednesla u Českého rozhlasu na Vinohradské třídě čtěte níže.
Vážené dámy, vážení pánové, vážení Pražané,
Konec druhé světové války zanechal na území našeho státu mnoho stop. Po dlouhých šesti letech bylo možno vzhlížet k budoucnosti s nadějí, bylo zřejmé, že německá říše zla je poražena. Směrem k Plzni překročili hranice Československa západní spojenci, v Praze a dalších částech naší země se odehrávaly poslední zápasy s prchajícími německými jednotkami, sovětská armáda se blížila.
Jakkoli vzduch již voněl blížící se svobodou, válka si ještě nevybrala svou celou daň. Praha, toto překrásné město, zvedala hlavu. Obyvatelé nezapomněli na deptající ponížení v pozici občanů druhé kategorie. Měli v živé paměti Hitlera kráčejícího Prahou, Heydricha, úřadujícího na svatosvatém místě, na Pražském hradě.
Úterý, 13 Březen 2012 10:18
Konference na téma romského holocaustu – 12.3.2012
Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté,
V úvodu našeho dnešního setkání je vhodné, abych připomněla, kdo s návrhem na uspořádání této konference přišel. V závěru loňského roku se konala již tradiční Adventní snídaně právě v těchto prostorách. Na tomto setkání mě oslovili zástupci Komunity Sant Egidio a dohodli jsme se, že se budeme snažit, aby se tato konference uskutečnila a aby to bylo co nejdříve. Dospěli jsme k názoru, že bude vhodné sejít se právě v tento čas, na počátku března, protože toto datum nese významnou symboliku.
Zvráceným plánem nacistů bylo vybudování cikánského tábora v koncentračním táboře Auschwitz – Birkenau (Osvětim – Březinka). Do tohoto tábora odjel první hromadný transport protektorátních Romů. Odjel z Brna 6. (některé prameny uvádí 7.) března roku 1943. Další transporty následovaly z Prahy, či Olomouce, z Let i z Hodonína.
Úterý, 13 Březen 2012 09:59
Předsedkyně Poslanecké sněmovny přednesla v sobotu 10. března na půdě Univerzity Karlovy projev u příležitosti slavnostního shromáždění ke 150. výročí založení první sokolské tělocvičné jednoty v Praze. Celý text čtěte níže:
V úvodu svého pozdravu tomuto slavnostnímu shromáždění chci poděkovat za to, že jste mě mezi sebe pozvali. V těchto mimořádných prostorách Karlovy univerzity se scházíme, abychom si připomněli zrod nejvýznamnější společenské organizace, zrod Sokola, jehož činnost byla zahájena před 150ti lety.Strana 6 z 14