Projevy

Pozdrav účastníkům 1. ročníku udílení cen Arnošta Lustiga.

Čtvrtek, 08 Březen 2012 10:10

projev_MN_vernis_vehla_17_2

Pozdrav předsedkyně Sněmovny účastníkům 1. ročníku udílení cen Arnošta Lustiga. Miroslava Němcová - čtvrtek 8. března 2012 - rezidence pražského primátora:

"Vážení hosté. Řeknu rovnou, že cítím jako privilegium to, že jsem se s Arnoštem Lustigem znala osobně a několikrát jsme společně seděli a povídali o všem možném.

A musím dodat, že je mi líto, jak to tehdy uteklo, a že už se naše schůzky nezopakují. A jak s dojetím otevírám jeho knihy a čtu ta neuvěřitelně krásná věnování. Každý, kdo Arnošta Lustiga poznal, setkával se s ním pravidelně nebo jenom občas,  by zmínil něco jiného, co mu utkvělo v paměti.

Pokračování

 

Projev předsedkyně Sněmovny po slavnostní bohoslužbě za církev svatou a Svatého otce v katedrále sv. Víta

Pondělí, 27 Únor 2012 22:08

slavnostni_bohosluzba_za_cirkev_svatou_a_svateho_otce_25022012_9V sobotu 25. 2. 2012 se předsedkyně Poslanecké sněmovny M. Němcová zúčastnila slavnostní bohoslužby za církev svatou a Svatého otce Benedikta XVI, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na pražských Hradčanech.

Po ukončení bohoslužby přednesla předsedkyně Miroslava Němcová projev, jehož plný text čtěte níže:

Vaše Eminence, ústavní činitelé, přestavitelé hlavního města Prahy a zástupci z mnoha obcí i měst naší země,vážené dámy a vážení pánové,
setkáváme se na místě, které je nám drahé, na slavnosti, která je vzácná. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha od chvíle, kdy byl před téměř 668 lety položen její základní kámen, zažila mnohé.

Pokračování

 

Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti Dne památky obětí holocaustu

Úterý, 31 Leden 2012 12:59

den_pamatky_obeti_holocaustu_27012012_5Projev předsedkyně Poslanecké sněmovny M. Němcové na slavnostním shromáždění v Senátu u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti - 27. ledna 2012

Vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,
Každé společné zamyšlení nad osudem Židů v historii naší země začíná nebo končí konstatováním, jak se různé kultury (česká, židovská, německá) v průběhu století navzájem ovlivňovaly, jak pozitivní dopady koexistence těchto kultur na našem území měla. Často se v této souvislosti mluvívá zejména o Praze, a oprávněně. Je však dobré připomínat, že obdobné zkušenosti měli také občané v různých částech naší země.
Pocházím z Českomoravské vysočiny, regionu, který byl v historii významně ovlivněn židovskou komunitou.

Pokračování

 

Projev předsedkyně Němcové na pietním shromáždění Sněmovny 20.12.2011

Úterý, 20 Prosinec 2011 14:43

pietni_shromazdeni_Vaclav_HavelV úterý 20. 12. 2011 v 10 hodin zahájila předsedkyně Poslanecké sněmovny M. Němcová pietní shromáždění poslanců k uctění památky Václava Havla. Její projev si můžete přečíst uvnitř článku.

Program pietního shromáždění:

- minuta ticha
- projev předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové
- úryvek ze staršího vystoupení Václava Havla
- státní hymna

Pokračování

 

Projev předsedkyně Sněmovny v Panteonu Národního muzea - 28. října 2011

Pátek, 28 Říjen 2011 12:15

slavnostni_shromazdeni_v_panteonu_narodniho_muzea_28102011_5Projev předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové v Panteonu Národního muzea - 28. října 2011 - Slavnostní shromáždění k 93. výročí vzniku samostatné Československé republiky

Vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,

připomínáme si státní svátek České republiky, tedy událost, která zahájila dějiny Československa, nového a společného státu dvou národů. Je vhodná chvíle položit si některé otázky. Například: Je bezmála jedno století po vzniku Československa ještě na místě připomínat tento okamžik? A je vůbec potřebné připomínat si vznik státu? V době, kdy mapu evropského kontinentu pokrývá jednotná modrožlutá vlajka Evropské unie, kdy v čele tohoto společenství stojí její prezident, její vlastní vláda a kdy se kompetence a pravomoci tak či onak dělí a tříští mezi centrální a národní administrativy?

Naši předkové se také před 93 lety ptali: Máme zakládat a budovat na troskách rakouské monarchie vlastní stát? Ano či ne? Otázku si položili a 28. říjnem 1918 také jednoznačně zodpověděli.

Pokračování

 

Strana 7 z 14

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter