Projevy

Projev M. Němcové na pietním aktu k uctění památky obětí vypálených Lidic

Úterý, 14 Červen 2011 09:32

pietni akt LidiceVážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,
je tomu již 69 let, kdy se Lidice staly jedním z krutých symbolů 2. světové války. Na tomto místě si každoročně klademe podobné otázky: je válka projevem barbarství? S jistotou odpovíme, že ano. Vždyť ničí důkazy vyspělosti a umu národů, ničí dílo generací, ničí nedocenitelné památky, zabíjí milióny lidí. 
Jak je potom možné, že ji rozpoutá civilizovaná, kulturní země s hlubokou tradicí vzdělanosti? Platí opravdu, že vzdělanost, kultura, občanská vyspělost a - dnes navíc dodejme - nepřetržitě se valící proud informací, jsou dostatečnou zárukou, že do područí barbarství nebudeme uvrženi znovu?

Pokračování

 

Projev k 135. výročí úmrtí Františka Palackého

Neděle, 29 Květen 2011 21:05

Palacky

V neděli 29. května 2011 předsedkyně Sněmovny Němcová přednesla v Neratovicích projev k 135. výročí úmrtí Františka Palackého. Jeho plné znění si můžete přečíst níže. Fotogalerie si prohlédněte zde. Video ke shlédnutí na stránkách TV Íčko.

Vážené dámy, vážení pánové,

dílo Františka Palackého patří k těm, které klademe na stejnou rovinu a dáváme mu stejný význam, jako je v našich dějinách otevření Národního divadla, boj za zachování českého jazyka v době obrození, případně vznik republiky. Čím se vlastně zasloužil tento výjimečný muž, že jej vnímáme jako stěžejní osobnost novodobých dějin našeho národa 19. století?

Pokračování

 

Pozdrav M. Němcové publiku dobročinného promítání filmu Nickyho rodina v Humpolci

Pátek, 20 Květen 2011 22:52

Nemcova_Winton_ikona

Ve čtvrtek 19. května se z podnětu Stanislava Bernarda uskutečnilo dobročinné promítání filmu Nickyho rodina. Miroslava Němcová, která nad projektem režiséra Mináče "Nickyho rodina do škol" převzala záštitu, se ke své velké lítosti nemohla z důvodu pracovní cesty na Slovensko této akce zúčastnit. Krátký pozdrav pro hosty humpoleckého promítání přečetl starosta Jiří Kučera. Ve čtvrtek 19. května 2011 oslavil sir Nicolas Winton /na fotografii s M. Němcovou/ své 102. narozeniny.

Text osobního pozdravu od Miroslavy Němcové, Humpolec, 19.5.2011:

Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté.

Film, který dnes uvidíte, jsem poprvé shlédla na začátku tohoto roku a byl pro mne velmi emotivním zážitkem. Při této příležitosti jsem se také osobně sešla se sirem Nicolasem Wintonem, báječným člověkem, který vykonal mimořádný čin, a přesto nepovažoval - po celý svůj život- za nutné o něm jakkoli hovořit – ani před svou manželkou. Ta důkazy o záchraně životů stovek dětí našla náhodně při úklidu půdy v zastrčené krabici.

Pokračování

 

ZDRAVICE: Zahájení výstavy o životě kardinála J. Berana ve Vatikánu

Úterý, 17 Květen 2011 11:55

ikona_Vatikan_BeranProjev Miroslavy Němcové při slavnostním zahájení výstavy o životě kardinála Josefa Berana „Milovat dobro, odporovat zlu“ v prostorách  univerzity Svatého kříže, 16.5.2011, Vatikán

Foto popis: M.Němcová klade květiny na hrob kardinála Josefa Berana v bazilice sv. Petra

Vážené dámy a pánové, milí hosté,
dějiny učí, že demokracie bez hodnot se snadno promění ve zjevnou nebo kamuflovanou totalitu. Na tato slova papeže Jana Pavla II. vzpomínám právě zde. Před pamětní deskou připomínající život a práci velké osobnosti českého národa, pražského arcibiskupa a kardinála Josefa Berana, jedné z největších duchovních postav českého národa 20. století.

Pokračování

 

Projevy k uctění památky padlých v pražském povstání roku 1945

Čtvrtek, 05 Květen 2011 18:52

Ucteni_pamatky_padlych_v_kvetnovem_povstani_cesky_rozhlas_05052011Miroslava Němcová ve čtvrtek 5. května 2011 uctila památku padlých v pražském povstání roku 1945. Letos si připomínáme 66. výročí. Na dvou místech v Praze - u Českého rozhlasu a Staroměstské radnice, položila  věnce a přednesla projevy, které si můžete přečíst níže. Prohlédněte si rovněž fotogalerie od Staroměstské radnice a také od Českého rozhlasu.

Pokračování

 

Strana 9 z 14

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter