Praha oslavila 105. narozeniny sira Wintona výstavou příběhů zachráněných dětí

MN_Winton_vystavaNa pražské Kampě byla v pondělí 19. května, u příležitosti 105. narozenin Sira Nicholase Wintona, otevřena panelová výstava, která na poutavých fotografiích znovu upozorňuje na příběhy převážně židovských dětí i jejich zachránce. Exteriérová výstava fotografií a dokumentů mapuje jejich příběhy a ukazuje cestu Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci.

Návštěvníci mohou shlédnout koláže dobových dokumentů, textů i snímků, které zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Výstava přináší také svědectví o pozdějším životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Ukazuje fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty a přibližuje život jejich rodin.

Mezi patrony výstavy byla také Miroslava Němcová, která se tématům spojeným s příběhem Nicholase Wintona a jeho „dětí“ dlouhodobě věnuje. Pod její záštitou vznikl například vzdělávací program Nickyho rodina do škol. Jako předsedkyně Poslanecké sněmovny také v minulosti několikrát podala návrh na udělení Nobelovy ceny za mír Nicholasi Wintonovi.

Iniciativu za Nobelovu cenu pro Sira Nicholase Wintona můžete podpořit také Vy!

Studenti středočeského gymnázia Open Gate se i letos zasazují o to, aby byla Siru Nicholasi Wintonovi udělena Nobelova cena za mír. Petici bude možné podepsat během vernisáže. Po celou dobu uvedení výstavy pak bude dostupná všem zájemcům o podporu v muzejním obchodě Musea Kampa v Sovových mlýnech. Svůj podpis již přidalo více než 241 tisíc podporovatelů nejen z České republiky. Prostřednictvím on-line petice se přidávají lidé z celého světa. (více informací na nicholaswinton.eu)

Expozice bude k vidění mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny do 19. června 2014.

wintonovy_vlaky_vystava

28 výstavních panelů ke zhlédnutí i v noci

Expozice je nově instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci. „Jde o velmi emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce velkých lidských hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat. Rádi bychom tuto nedávnou historii opět připomněli v dnešní době, kdy znovu některé fanatické ideologie ožívají,” říká Olga Menzelová, producentka projektu. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty.


Na výstavě, konkrétně na narozeninovém panelu věnovaném Nicholasu Wintonovi se také historicky vůbec poprvé objevují kompletní jména všech Wintonových dětí, které z Prahy skutečně odjely. „Máme k dispozici originál Wintonova seznamu - knihu výstřižků, dopisů a dokumentů, takže jsme mohli dát přesně jména dohromady. Paradoxem je, že většina těch zachráněných dětí o své rodiče pak skutečně přišla,“ doplňuje Jaroslav Brabec.

MN_na_vernisazi_Winton

vernisaz_Olga_Menzelova

Autorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. „Téma je čím dál aktuálnější, protože řada lidí je nepoučitelná. Těžko si někdo dokáže představit to, co tehdy prožívali rodiče a jejich děti a to je nejdůležitější, co výstava může zprostředkovat,“ říká k výstavě Jaroslav Brabec.


Na expozici diváci uvidí koláže dobových dokumentů, textů i snímků, které zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Výstava přináší také svědectví o pozdějším životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Ukazuje fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty a přibližuje život jejich rodin.

vernisaz_MN_WInton

zdroj foto: Medialogue, Lucie Vítková

ps_banner

ods_banner

ods_vysocina_banner

vysocina_banner

zdar_banner

vylet_banner

youtube

Twitter